DOMŮ VOZIDLA Z AKCÍ DÍLNA KE STAŽENÍ INFO ODKAZY
Volvo FH 12       MB 1838 S1       MB Sprinter       CAT 226            CAT 906       Návěsy/přívěsy       PS2 17.13       Ostatní

BMW X5


Přestavba hračky na jednoduchý model, funkční osvětlení, blinkry, brzdové světla a příprava na infraovládání vozíku.Škoda Octavia


Předělávka z hračky na proporcionální ovládání na hraní pro mladší sestru, pro mě skvělá zábava při driftování po parketáchsilničářský vozík


Vozík původně od Brudera, ze kterého zůstalo jen ořezané a zkrácené torzo s novými disky, světly, ojem a elektronikou. Funkční je ovládání opěrné nohy, couvačka, výstražné blinkry, obrysové světla a sepnutí výstražného panelu, který se připravuje. To všechno řídí čtyřkanálový inframodul (IR4) od Š-hobby a PICAXE-08, napájení zajišťuje dvoučlánek Li-Pol.

Vozík v laku a s pokusem o lehké opotřebení:Silničářská nástavba


Silničářská nástavba je konečně funkční, otestovaná, v barvě a patině. Oproti původnímu záměru doznala hodně změn, nejviditelnější bude v provozu asi přidané směrové blinkry ovládané podle signálu z tažného vozidla. Pro lepší sestavování není spojená s vozíkem klasickými konektory, ale dotykovými kontakty které se spojí pouze vložením nástavby do vozíku (vypájené ze starých telefonů od Kuby Nováka). Šipka je funkční, dálkově sklopná a po sklopení do horní polohy začne blikat, má zdvojené světla vozíku na zadní ploše. Taky je možné volitelně zapnout osvětlení pracovního prostoru. Navíc je na vozíku vyvedená zástrčka pro další elektrické zařízení - při práci v noci většinou pro další světlo. Původní krytky světel šipky jsou vyměněné, nová je i odrazná fólie na míru od Zdeňka Bártka a celá konstrukce je upravená, zatmelená a přestříkaná aby nevypadala tak hračkoidně.

Oříškem bylo zapojení elektroniky, protože čtyřkanálový infrák ovládá v podstatě 8 funkcí. Je to možné díky určitým kompromisům a přepínání výstupů - pokud svítí světla, fungují blinkry. Když nesvítí, ovládá se stejnými signály podpěrná noha, navíc v koncové poloze umožní rozsvícení světel a při podržení sepne sklápění šipky. Zpátečkové světlo je nezávislé na ničem. Takovéto zapojení je velice výhodné protože pro základní osvětlení stačí jen infrák a pár diod s odpory, ale pořád je kompatibilní s mnohem složitějšími vozidly a můžou spolu bez problémů fungovat a vzájemně se přepojovat.

Ale je to pořád "jen" vozík ...
Jelikož sem prodal dodávku, tak putoval do světa i vozík - má ho druhý Michal a plánuje ho tahat za jeho silničářskou Scanii. Bral si i infrák takže by měla být zachovaná plná funkčnost systému, sem zvědavý jak se s tím popere.


YALE Veracitor VX


Předělávka hračky, původní je karoserie a stožár a pneu, podvozek je nově vyrobený s použitím diferenciálu Robbe. Je to už druhá verze podvozku, a po několika desítkách hodin provozu stále funguje, ale nemá velkou spolehlivost . Takže až bude čas tak dostane třetí verzi podvozku s opravenými chybami a lepším přístupem k mechanice.


© Michal Boček 2011