DOMŮ VOZIDLA Z AKCÍ DÍLNA KE STAŽENÍ INFO ODKAZY
ČLÁNKY       ve výrobě       palety       zrcátka       křoví       prefa       elektronika
Návod jak ozelenit modelové plochy snadno a rychle:

  1. Zdrojová zeleň
  2. Na výrobu křoví a stromů se mě nejlíp osvědčily umělé květiny s vhodnou velikostí listů. Dají se pořídit v některých květinářství, při výběru je třeba sledovat velikost a tvar listů, jejich seskupení a tvar celého kvítka a myslet na to, co z něj chceme vyrobit. Ze zeleného pásu by se těžko vyráběly koruny stromů, ale nízké křoví z něj půjde dobře, naopak zelená koule tvořená kousky větviček je na stromy ideální.
    Pro příklad některé vhodné rostliny:
    asparágus,buxus - křoví
    tráva - rákosí
    koule - listí stromu (ne celá koule jako koruna!)
    Mě pro výrobu křoví padla do oka malé umělé kvítko v květináči z IKEA (člověk si po dvou hodinách vybírání nábytku musí udělat radost ), takže následující popis se bude věnovat jeho úpravě do modelovějšího vzhledu.

  3. Tvarování křoví
  4. Většina křoví a křáků má několik větví vyrůstajících z jednoho místa, což má i koupené kvítko, ale aby nebyly křoviny tak mohutné je dobré ho rozdělit na několik menších, a vytvořit nějaký tvar koruny. Je potřeba postupovat s ohledem na tvary křoví v přírodě a zároveň na použitou zeleň - v tomto případě nebyl problém některé trsy rozdělit a zhustit korunu v dolní části.

  5. Kořeny (podstavec)
  6. Pokud chceme "sadit" zeleň na rovnou pevnou plochu silnic, je potřeba vytvořit podstavec, který bude rostlinu držet (při zapíchnutí do hlíny drží sama). Materiál podstavce je celkem libovolný vhodný, může to být cementová kaše, epoxid, modurit, ... . Tady je použitý probarvený plastbeton. Křoviny se zapíchnou do plastelíny, zhruba netvarují a svážou nití nebo stáhnou izolepou. Pak se plastelína odstraní a místo ní se napatlá materiál podstavce, natvaruje se a nechá zatvrdnout. Potom se opraví tvar větví , obrousí podstavec, případně se natře hnědou nebo zelenou barvou a doplní trávou.

  7. Hotové křoví
  8. No a ve výsledku to vypadá třeba takto:

    Pokud se na to podíváme kritickým matketářským okem, tak zjistíme že listy jsou divného tvaru a obrovské, celé je to lesklé, neforemné, neodpovídá to růstu větví a vlastně to vůbec není model křoví. To samozřejmě pravda a určitě by to šlo vyrobit líp - stačí se podívat ke kolegům železničním modelářům, kteří dokáží vyrábět téměř dokonalou zeleň v mnohem menším měřítku. Oproti tomu tohle křoví bez problémů vydrží naházení do bedny a přepravu, nechtěné zašlápnutí nebo odkopnutí. A také bude vetšinou pozorováno ze vzdálenosti větší než dva metry a tam už detaily zanikají a projeví se spíš jen tvar koruny. Takže jako běžná zeleň na plochu se to určitě hodí, ale do nějakého dioramatu by bylo lepší použít postupy železničních modelářů.
© Michal Boček 2014